Eftersnack V75 Solänget 9 september
En relativt favoritbetonad V75-omgång där våra spikar gjorde starka lopp utan att räcka hela vägen. Tappra tvåor blir man inte rik på. Däremot hade vi en riktigt härlig tvilling i V75-2 till drygt 27 gånger pengarna...
Omgångens bästa spik
Vi gick ut hårt och spikade Knifetown Winner i första avdelningen. Efter att ha laddats hårt från start och varit med i öppningen så fick Nicklas Westerholms förvandlingsnummer vila i rygg ett tag innan attacken sattes in och han fick dra tåget i tredjespår. Knifetown Winner tog sig fram utvändigt om ledande Urgent Call och dessa skapade lucka till övriga fältet. Urgent Call blev en för tuff nöt att knäcka, men Knifetown Winner kämpade på hela vägen in som klar tvåa och även om resultatet inte gick vår väg så kan vi inte klaga på insatsen. Plusbetyg till Nicklas Westerholm som gjort ett imponerande träningsjobb med hästen och underbetyg till spelarkåren som gjorde Palermo Broline till favorit - det var femte gången i rad som han startgalopperade med framspår bakom bilen.
Omgångens näst bästa spik
Tapper tvåa var Knifetown Winner och detsamma kan sägas om vår andra spik Michelangelo Ås. Maxad utrustning, kort distans och ledningen lät mumma i våra ögon, men öppningen blev väl hård. Det dröjde 500 meter innan Michelangelo Ås kom till front och dessa 500 avverkades på snabba 07,5. Valacken skaffade sig några längder försprång in mot upploppet, men det tog emot sista biten och 10 meter innan mål så spurtade Aron Palema förbi.
Statistikvinnaren
Inför dagens start hade Shadow Woodland 13 segrar på svensk mark - samtliga tagna från spets. Trots avsaknaden av dokumenterad form var han given att lämna ensam i A-gruppen med tanke på att det var snudd på spetsgaranti. Seedorf O.M.F. blev för laddad och galopperade efter 100 meter och Fossens Bonus - som fick på sig skorna strax innan spelstopp - var chanslös att utmana ledaren. Shadow Woodland vann loppet ”oförskämt” enkelt med gott om luft till konkurrenterna.
På kuskfronten
Ulf Ohlsson valde bort Närby Panik i förmån av Björs Viking, vilket resulterade i att Peter Eriksson fick chansen att köra Närby Panik. Tränaren Daniel Selin var påtagligt optimistisk i förhandsintervjuerna och hästen blev en ”snackis”, trots att Peter Eriksson inte hade vunnit på V75 på sina 48 senaste försök. Det började illa för Närby Panik som startgalopperade från sitt snäva startspår och hamnade bakom tilläggshästarna. Trots detta och trots att han fick göra slitgörat på egen hand i tredjespår så kunde han kriga sig förbi favoriten Storsjarmören sista biten. Närby Panik var helt enkelt bäst och hjälpte Peter Eriksson ta sin första V75-seger på drygt fyra år.
Under denna rubrik passar även Mikael J Andersson som vann båda dagens dubbel-loppen tillsammans med Pär Hedberg-tränade duon Bålsta Palema och Aron Palema. Aron Palemas lopp har vi avverkat redan. Bålsta Palema rankade vi etta trots att han endast tagit en seger (i billig konkurrens) bakifrån. Anledningen var att han tidigare uteslutande gått med öppet huvudlag och i sin senaste start tog för sig bättre bakom hästar med ett så kallat blinkers-huvudlag. Till denna start utrustades Bålsta med norsk gas och när skygglapparna fälldes ned svepte hästen till front och vann säkert. Det var Pär Hedbergs sjätte tränarseger i 26:e försöket på V75 i år. Vi lyfter på hatten!
Höll ögonen på!
Granetta hade en tuff uppgift på pappret med bakspår på tillägg mot äldre hingstar och valacker och inte lättare blev det av att hon lade bort några längder på en galopp efter start. Hon gick dock starkt hela vägen in som fyra och det är imponerande av ett fyraårigt sto. Grannetta lär vinna lopp inom kort.
I övrigt
Badkarsscenariot i V75-2 förverkligades när Valborg Marje spetsade och släppte till It’s Showtime Zaz. Positionerna blev desamma ändå in i mål, till vår glädje som lirat tvillingen till drygt 27 gånger pengarna!
Nu vänder vi blad och fokuserar på V75 på Bjerke på söndagen. Tipsmaterialet är släppt!
Ha en fortsatt trevlig helg!
/Kristofer, Farnod, Gustaf, Daniel, Christer och Robin