Laddar
Laddar

Veckans trav | “Lägg ned guld på vintern bara!"

V85 körs på Åby den här veckan där gulddivisionen lämnar en del i övrigt att önska... Bästa spelläget är på V86 där det är 14 extramiljoner i potten nu!

Av: Tim Schlaucher Esser,
Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD

Måndag: V64 på Mantorp.

2,2 miljoner i jackpot under måndagskvällen, men tyvärr blev omgången ett antiklimax där vår spik 1 Oitavos (V64-2) galopperade och det blev väldigt favoritbetonat med 493 kronor tillbaka på sex rätt.

Tisdag: V64 på Axevalla med jackpot.

Ny jackpotchans på Axevalla där grundkapable 2 Jason Express (V64-1) gör comeback för Maria Törnqvist. Spontant känns det som den typen av häst som kan behöva lopp i kroppen, men det är klart att Readly Express-sonen är ute i ett sammanhang där han inte behöver vara på topp för att vinna. Jag gillar 7 Incomparable (V64-1) som är väldigt kvick iväg och borde ha bra chans att ta sig till spets från ett springspår, och väl därifrån skulle det kunna räcka hela vägen. I övrigt vet jag att Anders Svanstedt är lite uppåt på 2 Justbeforemidnight (V64-2) som har noll segrar på 58 lopp och knappast rosat marknaden. Vi återser även 3 Woo Doo Doo Art (V64-5) som varit påpassad i lite tuffare sammanhang vid ett par tillfällen, men utan att få till det fullt ut.

Vårt tipsmaterial släpps 16.00.

Onsdag: V86 på Solvalla/Bergsåker med ny dubbeljackpot!

Det har varit favoritbetonat på V64 och V86 sista veckorna och vi har en ny dubbeljackpot att spela om på onsdag där det nu ligger 14 extramiljoner i potten. Bra spellläge med andra ord och vi har bland annat en årsdebut för 4 Hibovalle (V86-3) att ta ställning till. Han möter bland annat 8 Bleke Borken (V86-3) som blev struken på V85 i Karlstad så sent som för 1,5 vecka sedan. På Solvalla gör dels Lugauer-stoet 10 Riverdale Z. (V86-6) comeback och hon är ju bra i grunden, men kan nog behöva lopp i kroppen då hon inte startat sedan maj förra året och dessutom är Lugauers stallform dunkel. Allra mest intressant comeback är det emellertid för 8 Facetime Dream (V86-8) som ju var den tidiga kulltoppen bland treåringarna och favoriten in i Kriteriekvalen, men som svek där och sedan bara gjorde ett lopp ifjol som fyraåring. Är ju överlägsen vad gäller kapacitet i den låga klassen han befinner sig i, men med spår åtta över kort distans blir det ett roligt lopp att spekulera kring om han bara kliver runt dem eller får för långt fram. Värst emot är nog Tinters 4 Frog Di Girifalco som var positiv vid spetsseger i ett lite enklare gäng senast.

Hansson och Noreen gör tipsmaterialet som släpps 15.00.

Torsdag: V64 på Halmstad.

Torsdag är synonymt med Halmstad den här veckan där Eric Martinsson är på besök med en fyraåring som är obesegrad efter ett lopp i S.J.Caviar-dottern 3 Steady Breeze (V64-3).

Vårt tipsmaterial släpps 16.00.

Fredag: V64 på Bollnäs.

Lördag: V85 på Åby.

Min favoritbana på en lördag den här veckan, Åby, men tyvärr alldeles för tunt anmält i loppen där Gulddivisionen ser sorglig ut rent krasst med blott sex hästar till start där 3 High On Pepper (V85-3) möter 4 Karat River igen och 5 Macahan gör comeback på svensk mark. Lägg ned guld på vintern nu bara, tack! Därtill bara nio hästar i silver där man förstås håller en extra tumme för 9 Makulu Doc (V85-6) efter Jarno Koskelas bortgång och en snöplig galopp i finalerna i lördags. En som jag gillar formintrycket på är 2 Winsalot (V85-7). Han har varit seg att få tillbaka i form sedan comebacken i höstas, men har gått framåt mycket de två sista loppen och ser ut att vara i toppslag till detta.

Jag, Axén, Jesus och Noreen gör tipsmaterialet som släpps 15.00 på fredag.

Söndag: GS75 på Örebro.

Stort lycka till på liret!

/Tim