Laddar
Laddar

Veckans trav | “Rolig spårlottning”

Dags för en av sommarens höjdpunkter med midnattstrav i Boden och före det har vi ett par jackpot-omgångar att sätta tänderna i!

Av: Tim Schlaucher Esser,
Foto: LENA EMMOTH / TR BILD

Måndag: V64 på Färjestad med jackpot!

Fin start på veckan med 1,5 miljoner i jackpot. Även en sportslig höjdpunkt den här måndagen när högkapable 10 Baron Tilly (V64-5) gör comeback.

Vårt tipsmaterial släpps 16.00.

Tisdag: V64 på Solvalla.

För ovanlighetens skull Solvalla på en tisdag och bland annat ett handicap-lopp över sex (!) volter som ser väldigt spännande ut ur en spelmässig synvinkel. Jag intervjuade Markus B Svedberg nyss som tyckte att han hamnat väl tufft till med 8 Freeloader (V64-5), vilket jag kan köpa. 10 Oracle Vixi står desto bättre till bara 20 meter bakom, men han är ju som bekant allra bäst i spets, och kanske att det är Norman-hästen 2 VilliamSon B.B. som har bästa uppgiften? Ett roligt lopp blir det i alla fall. I övrigt är Nurmos-hästen 7 Tracy (V64-4) anmäld barfota runt om för första gången.

Vårt tipsmaterial släpps 16.00.

Onsdag: V86 på Romme med jackpot!

Jackpot på V86 den här veckan och vi ska till Romme och som vanligt är det ordinarie STL-försök som körs på onsdagarna under sommaren. 7 Eldorado Jet (V86-8) har varit förkrossande bra i sina två starter så här långt i år och lär bli tung favorit, men kul för loppets skull att 6 D’apper fick invändigt spår så att det går att spekulera lite grann. I övrigt tre tilläggslopp på menyn, vilket gillas, roligast är Sleipner Cup-finalen över fyra volter där 6 Järvsö Rikard (V86-6) ser ut att bli favorit, men fick ett lurigt innerspår på tillägg.

Jag och Jesus gör tipsmaterialet som släpps 15.00.

Torsdag: V64 på Åby.

Torsdag innebär Åby och tyvärr ganska tunna listor den här kvällen. Bra kvalitet på hästarna där den spårtrappa som utgör V64-6 lika gärna hade kunnat vara ett silverförsök (4 Countess Face, 5 Smile Silvio, 6 Yuvaraj, 8 Joe Dalton, 9 Gatling, 12 Laredo Boko för att nämna några), men tunt anmält i ett par andra avdelningar drar ned betyget.

Vårt tipsmaterial släpps 16.00.

Fredag: V65 på Kalmar och V64 på Bollnäs.

Lördag: V75 på Boden.

Det har blivit dags för Bodens årliga midnattstrav som numera är en av sommarens höjdpunkter med starttid 20:30 för V75. Daniel Wäjersten är föga förvånande i hetluften med hela tio hästar på V75-kupongen där han har hela fyra bidrag till Silverdivisionen i 2 H.C.’s Crazy Horse5 Night Art, 6 Skate Trix och 11 Lindysmusclemania (V75-5). Mest betrodd lär dock en Redén-häst bli och det är 1 Imperator F.I. som inlett året starkt med två segrar på lika många starter. I själva huvudloppet, Norrbottens Stora Pris, blev det en rolig spårlottning med bricka åtta för Elitloppstvåan 8 Don Fanucci Zet (V75-7) som lär få svettas från det yttersta spåret. Synd med bakspår för 10 Working Class Hero som jag tycker känns väldigt intressant, men det öppnar bara upp loppet ytterligare och det lär nog bli en del drag på australiensaren 4 The Locomotive som nu står på duktiga amatören Susanne Frangs lista och får Ulf Ohlsson i sulkyn den här gången.

Jag, Hansson och Rasmus gör tipsmaterialet som släpps 15.00 på fredag.

Söndag: GS75 på Visby

Stort lycka till på liret!

/Tim