V85 Romme
UPPLÅST AVDELNING
Varje omgång bjuder vi på ranking och analys till ett utvalt lopp!
| NR | HÄST | KUSK (TRÄNARE) | SKOR | VAGN | ATG | %TREND | V-ODDS | P-ODDS | Video |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Musse S.F. Claes Sjöström (Sel Mu) | Claes Sjöström (Sel Mu) | VA | 1,9% | 0% | 27,14 | 5,11 | ||
2 | Orel Boko Carl Johan Jepson (Per Da) | Carl Johan Jepson (Per Da) | VA | 16,6% | 0% | 0,00 | 0,00 | ||
3 | Queen Montana Olle Alsén (Als Ol) | Olle Alsén (Als Ol) | VA | 0,3% | 0% | 77,10 | 16,87 | ||
4 | Leading Rain Magnus A Djuse (Dju Ma) | Magnus A Djuse (Dju Ma) | VA | 10,5% | 0% | 9,57 | 2,98 | ||
5 | Lumbermans Malte Jorma Kontio (Mel Ka) | Jorma Kontio (Mel Ka) | VA | 1,1% | 0% | 36,16 | 6,86 | ||
6 | Special Ale Daniel Redén (Red Da) | Daniel Redén (Red Da) | VA | 9% | 0% | 7,62 | 2,64 | ||
7 | Setting Sun Stefan Persson (Sva Os) | Stefan Persson (Sva Os) | VA | 1,6% | 0% | 32,13 | 7,53 | ||
8 | Sundancekid Kevin Svedlund (Sve Ke) | Kevin Svedlund (Sve Ke) | VA | 4,3% | 0% | 18,90 | 4,16 | ||
9 | Shadow Moon Conrad Lugauer (Wal Ma) | Conrad Lugauer (Wal Ma) | VA | 10% | 0% | 6,60 | 2,29 | ||
10 | Fangio Robert Bergh (Ber Ro) | Robert Bergh (Ber Ro) | VA | 13,6% | 0% | 7,48 | 2,23 | ||
11 | Mon's Daybreak Patrick Wickman (Wic Pa) | Patrick Wickman (Wic Pa) | VA | 1,2% | 0% | 30,08 | 5,33 | ||
12 | Lorenzo Coger Björn Goop (Åse Ol) | Björn Goop (Åse Ol) | VA | 0,5% | 0% | 69,12 | 11,98 | ||
13 | Emporio Broline Per Lennartsson (Wis Ti) | Per Lennartsson (Wis Ti) | VA | 28,2% | 0% | 2,43 | 1,43 | ||
14 | River Tooma Ulf Ohlsson (Mei Di) | Ulf Ohlsson (Mei Di) | VA | 0,9% | 0% | 49,75 | 8,68 | ||
15 | Viewing Window Peter Untersteiner (Gus Jo) | Peter Untersteiner (Gus Jo) | VA | 0,4% | 0% | 58,92 | 11,98 | ||
A-hästar
- 6. Special Ale
- 8. Sundancekid
- 9. Shadow Moon
- 13. Emporio Broline
B-hästar
- 2. Orel Boko
- 4. Leading Rain
- 10. Fangio
- 14. River Tooma
B/C-hästar
- 3. Queen Montana
- 7. Setting Sun
- 12. Lorenzo Coger
- 5. Lumbermans Malte
- 1. Musse S.F.
- 11. Mon's Daybreak
- 15. Viewing Window
C-hästar
-D-hästar
-Spetsanalys
1 Musse S.F. testade man can’t see back på senast och hästen blev för laddad och galopperade bakom bilen. I voltstart så har han bara galopperat en gång och från spår åtta. Spår ett har han haft fem gånger och gått felfritt varje gång - de fyra gånger han haft det på startvolten så har han spetsat varje gång. Han är snabb ut med förutsättningarna och tränaren är tydlig med att han vill se hästen i spets. Vi har även varit i kontakt med kusken som säger att han vill köra i ledningen. Ses ändå bara som andrahandsfavorit till tät. 2 Orel Boko öppnade fint från spår tre 21/8 och tog sig till ledningen, men med bara två hästar på startvolten (en struken). När han hade spår två på Vaggeryd (25/6) var det fyra hästar på startvolten och då var han betydligt snabbare än övriga till ledningen, men blev aldrig riktigt utmanad första biten. Ses som en tänkbar ledare. 3 Queen Montana hade spår ett på Romme för fem starter sedan och öppnade bra, men kunde inte svara springspårshästarna som var snabbare och tog sig förbi. Blev även över mot Gallium Kronos när hon hade spår ett i sin tävlingsdebut. Det är de enda två gångerna som hon haft framspår i volten och det är något svårbedömt hur hon ska kliva iväg här från spår tre. Olle Alsén är dock tydlig med att hästen ska smygas. 4 Leading Rain har varit ute i fem raka autolopp inför detta. Startat dock med voltstart i de två första och spetsade båda gångerna - från spår sju och spår ett. Har aldrig haft snävt spår tidigare, men är kvick i benen och ses som en tänkbar ledare om Djuse får till det i vändningen. 5 Lumbermans Malte klarade spår fyra från tillägg på bra vis näst senast på Romme och öppnade helt okej. För fyra starter sedan hade han spår två och öppnade vettigt till rygg ledaren. Han kan kliva iväg rätt bra, men utan att vara någon blixt och från spår fem blir det tufft att ta sig hela vägen till tät. 6 Special Ale var bra med från spår åtta senast och klev iväg fint från spår ett på tillägg i somras. Springspår hade han i sin andra start (i våras) och då spetsade han lätt, men galopperade i utgången av sista sväng. Han är snabb i benen och om Redén prickar bra är det väldigt troligt att man är med och gör upp om ledningen. Ses som knapp favorit att sitta i tät. 7 Setting Sun hade springspår (7) näst senast i Kalmar och tog då ledningen. Har även spetsat från både spår och två. Han är snabb ut och man vill gärna komma till spets. Däremot försvårar det när det är en startsnabb häst på de innersta springspåret - så var det inte när han spetsade näst senast.
Enligt följande värderar vi spetschanserna varvet från mål:
- 6. Special Ale 35 procent (i rygg: 1. Musse S.F.. Utvändigt: 4. Leading Rain.)
- 1. Musse S.F. 30 procent (i rygg: 8. Sundancekid. Utvändigt: 4. Leading Rain.)
- 2. Orel Boko 15 procent (i rygg: 1. Musse S.F.. Utvändigt: 4. Leading Rain.)
- 4. Leading Rain 10 procent (i rygg: 1. Musse S.F.. Utvändigt: 6. Special Ale.)
- Övriga - 10 procent
Loppanalys
Vi inleder med ett ruskigt roligt spellopp där det är klass III-hästar på startvolten och klass II-hästar på tilläggsvolten och här finns det mycket godis!
6 Special Ale håller vi som knapp favorit att ta sig till ledningen och det vore helkul om Redén lyckades med det. Den här treåringen har flugit lite under radarn så här långt och har bara två segrar på nio starter, men han var riktigt fin vid spetssegern på Solänget i somras där han slog ett par bra treåringar. Var sjuk efter det och gången efter satt han fast med krafter kvar, vilket bör ha varit nyttigt. Han klev ut i kval till Kriteriet och hade spår tolv - kördes invändigt och var väldigt gott gåendes i sista sväng. Dessvärre överforcerades han till galopp in på upploppet, men hade varit långt framme i det kvallopp som Wise Guy spetsvann. Senast höll han bra som trea från dödens och travade 12,5/700, men Redén var ändå inte nöjd med hur hästen travade och nu blir det skor runt om. Hittar man rätt på balansen på den här så bör han duga bra och särskilt från ledningen. Hästen har 2/3 i tät och har gjort sina bästa prestationer där och distansen såg ut att fungera finfint i Kriteriekvalen näst senast så det är inget som oroar. På att han är knapp spetsfavorit så är han väldigt intressant här och vårt förstaval - intressant också att Redén ger honom en 8/10 i betyg i Zetpodden.
8 Sundancekid gillar vi skarpt. Det är en jättefin häst som har fyra raka segrar och även om det mestadels varit i mestadels billiga sällskap på Dannero, så har han vunnit väldigt lätt från dödens varje gång. Senast var det lite tuffare emot på V64 och han fick återigen gå i andraspår, men mestadels med rygg - vann på ren skalle på målfoto och hade vunnit enklare om det hade gått att köra på honom. Han blev rullig och därför kommer han gå med sulor fram den här gången, vilket bör gynna honom. Den korta motiveringen är att han ser ut att vara en lovande sort och vinner han inte här så kommer vi följa honom lite extra framöver - särskilt när det går att rycka skor på honom. Sedan är det såklart småjobbigt läge med stängt spår, men han aktuell om det skulle lösa sig och han har ju även visat att han tål att göra grovjobb i dödens om det är så. Minus för att kusken har 2/54 på V75/V85, men vi måste faktiskt hylla Kevin Svedlund som gör det bra med litet material och borde få bättre chanser. I Sundancekid har han en väldigt fin häst som borde vara mer spelad!
9 Shadow Moon gillar vi också. Han gick stenbra från kön näst senast där han var ute i femte (!) spår i sista sväng och sedan tappade han även farten helt när han tog sig en kort galopp på upploppet. Kom ändå tillbaka fint som fyra och att klockan visade 12,8/400 trots allt strul är riktigt bra. Senast kördes han i ledningen och även om det blev ett galoppfyllt lopp så vann han väldigt säkert på bra tid (13,4/2140 volt) - travade 12,5 sista 1000 utan att vara tom i mål och visade att han fungerar bra med skor - vilket det blir igen. Tränaren är mycket uppåt och uttalar sig om att han hade trott att hästen var stenklar med framspår. Lurigt läge här, men hästen visade näst senast att han går väldigt bra bakifrån och klaffar det så kommer han duga väldigt bra. Ses som en av tre som sticker ut vad gäller spelvärdet i loppet.
13 Emporio Broline har högst segerchans, men det är ingen given vinnare och det finns fallgropar. Fallgroparna ligger främst i att han har spår fyra i volten och är en stor häst så han riskerar att hamna en bit bak. När vi har ringt runt och även läst övriga intervjuer i media får vi feelingen att det är många som tror på sina hästar och det kan visa sig i att det är många som kommer sitta i andraspår och även gå ut i tredjespår under slutrundan. Det vore en rejäl nackdel för Emporio Broline om han sitter långt bak och det kan helt enkelt bli för långt fram. Form- och hästmässigt finns ingenting att klaga på i alla fall. Han har visat väldigt bra kapacitet för sin klass och har vunnit fem av sina sex starter. Visserligen har han aldrig ställts på några större prov, men även en blind ser att det här är en bra häst. Enda gången han fått bekänna färg egentligen var näst senast vid enda förlusten, men då var han bra som trea mot tuffa treåringar och intrycket var att Lennartsson inte pressade hästen nämnvärt. Visade i alla fall att distansen inte ska vara några problem. Strular det inte allt för mycket är han med och gör upp om segern här och han ska som sagt vara favorit, utan att det på något sätt är en given vinnare.
Vi kommer bara betala för kvartetten ovan på våra små system och stora matematiska system. På stora jokern målar vi på med B-gruppen.
2 Orel Boko gick med norskt huvudlag för första gången senast på Bjerke - kördes invändigt och såg ut att få bra svar på norsken, men satt fast med rubbet sparat. Gången innan gick han i dödens i ett V65-lopp och höll okej som fyra, men tappade travet lite. Tre raka segrar innan det, men dessa togs från spets (2) och rygg ledaren (1). Och visst - det är tänkbart att han kan komma till ledningen nu och har 2/3 i positionen, men klara huvudscenariot är att det inte blir så. Intressant med Jepson i vagnen nu och plus också för att hästen har 2/2 över distansen, men han är spelad i paritet med segerchansen och ses bara som ett sunt garderingsstreck.
Hur bra är 4 Leading Rain då? Svårbedömt då han är osynad och inte fått visa sitt fulla register med tanke på att han galopperat en hel del. När han väl gått felfritt har han gått i spets varje gång (4: 3-1-0) och därmed har han inte fått visa sitt fulla register. I spets har han gått väldigt bra, men den positionen blir svår att nå nu från spår fyra och med en resa i andraspår ser vi honom bara som en av flera.
10 Fangio är stark och rejäl så distansen är helt rätt för honom, men det stinker strul härifrån. Skulle han komma fram i dödens på ett smärtfritt sätt så är han högaktuell, men han är ändå för mycket spelad då det troliga är att det blir en resa i kön. Han är inte så speedig utan bäst när han får tåga på - varför samtliga segrar är tagna från den främre träffen. Distansen ses som ett plus, men tuffare nu när han är upp en klass och står på tillägg - Bergh inte helt nöjd med spåret heller som han beskriver som besvärligt. Vi spelar på strul och har honom inte som något tidigt val.
Liten mini-varning för 14 River Tooma som har två lopp i kroppen efter långt uppehåll och var väldigt bra innan det uppehållet. Han ska smygas här och det låter inte superpåställt, men sett till kapacitet är det ingen vi ramlar av stolen av ifall han vinner. Vi pratar under en procent på liret här…
Vi vill även lägga till att 1 Musse S.F. får svårt att vinna, men där är både tränare och kusk tydliga med att man vill köra i spets om man håller upp.
Hästarnas utrustning
| HÄST | HOVBESLAG SENAST | HUVUDLAG SENAST | SULKY SENAST | SIDOINFO | ÄNDRINGAR |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. Musse S.F. | Skor runt om | Can’t see back | Amerikansk | Utan can't see back. Vanlig vagn. | |
| 3. Queen Montana | Skor runt om | Helstängt | Amerikansk | Vanlig vagn. | |
| 4. Leading Rain | Skor runt om | Can’t see back | Vanlig | Öppet huvudlag. | |
| 5. Lumbermans Malte | Skor runt om | Can’t see back | Vanlig | ||
| 6. Special Ale | Barfota bak | Norskt | Vanlig | Skor runt om. | |
| 7. Setting Sun | Barfota runt om | Helstängt med hål | Amerikansk | Vanlig vagn. | |
| 8. Sundancekid | Skor runt om | Öppet | Vanlig | Sulor fram. | |
| 9. Shadow Moon | Skor runt om | Helstängt | Vanlig | ||
| 10. Fangio | Barfota runt om | Öppet | Vanlig | ||
| 11. Mon's Daybreak | Barfota fram | Helstängt | Vanlig | ||
| 12. Lorenzo Coger | Skor runt om | Helstängt | Vanlig | ||
| 13. Emporio Broline | Skor runt om | Öppet | Vanlig | ||
| 14. River Tooma | Skor runt om | Helstängt | Vanlig | ||
| 15. Viewing Window | Barfota bak | Helstängt | Vanlig |